У Клубу – књижари – галерији Гласник је у четвртак, 22. децембра представљена књига Облици повезивања држава чланица у Европској унији, Јелене Ћеранић.
О књизи су, осим ауторке, говорили: проф. др Јовица Тркуља, проф. др Бранко Ракић, др Јован Ћирић, директор Института за упоредно право у Београду и проф. др Владимир Чоловић, виши научни сарадник Института за упоредно право у Београду.
Питање успостављања различитих облика повезивања држава унутар Европске уније последњих година доспело је у средиште интересовања, као решење које омогућава да се Унија шири и прихвата нове државе чланице, које су на различитом степену развоја, уз истовремено продубљење интеграција у оквиру заједничких политика Уније.
Kњига се бави правним и политичким облицима интеграције, тј. успостављањем убрзане сарадње између одређених држава чланица ЕУ. Након уводних напомена, у вези са самим појмом убрзане сарадње као уговорима институционализованог облика повезивања одређених држава које желе и могу да напредују брже у односу на друге земље чланице, аутор најпре, у првом делу рада излаже већ постојеће облике сарадње као што су Економска и монетарна унија, Протокол о социјалним правима и Шенгенски споразум, док је други део рада посвећен постојећим правним основама за успостављање оваквог вида сарадње међу државама чланицама ЕУ. У оквиру закључних разматрања аутор сумира изнета запажања и истиче неопходност инструмента убрзане сарадње као начина да се отклони могућност стагнације у ЕУ и настави са продубљивањем интеграција упркос ширењу ЕУ приступањем нових држава чланица.
Погледајте видео материјал