БИБЛИОТЕКА УМЕТНОСТ И КУЛТУРА

Уметност и култура је жанровски и поетички најбогатија библиотека Службеног гласника. Иако све Гласникове књиге посредно припадају овој библиотеци, она је окренута ка истраживању традиционалних имодерних, апострофирању актуелних и препознавању нових тенденцији у уметности и култури. Оригинални ауторски и уреднички приступ, избор тема и дела, провокативност и иновативност, отварање нових перспектива писања и читања само су неке од карактеристика које ову библиотеку чине јединственом не само унутар српског говорног подручја, већ и шире.

Уметност и култура
Уметност и култура
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Петар В. Арбутина, Никола Вујчић, Гордана Милосављевић Стојановић, Милка Зјачић Аврамовић, Маја Живковић, Татјана Чомић, Гојко Тешић, Бранко Кукић, Владимир Кецмановић, Александар Гаталица, Весна Смиљанић Рангелов / Ранији уредници: Јовица Аћин, Миодраг Раичевић, Наташа Марковић
Затвори
БИБЛИОТЕКА А – ПОЈЕДИНАЧНА ИЗДАЊА

УРЕДНИК: Бранко Кукић



АРХИТЕКТУРА БЕОГРАДА
АРХИТЕКТУРА БЕОГРАДА
Михајло Митровић
прво издање, 2012, 21,8 х 23,6 цм, 180 стр., тврд повез, латиница
ISBN 978-86-519-0965-1
1.320,00 РСД
1.254,00 РСД

Монографија Михајла Митровића представља ауторску антологију најзначајнијих београдских здања изграђених током последњих шездесетак година која српској престоници дају данашњи профил и сведоче и сведочиће о времену у коме су настајала. Књига је састављена из два дела. Први део обухвата период од 1950. до 1970. године, и он је као засебна књига објављен у издању “Југославије” 1975, под насловом Новија архитектура Београда,док је други део, који обухвата период од 1971. до 2012, написан за ову прилику.

Хронолошки први објекат представљен у књизи јесте Палата Савезног извршног већа на Новом Београду (1947), дело архитеката Антона Улриха, Владимира Поточњака, Златка Најмана и Драгице Перак, а хронолошки последњи објекти јесу стамбенопословна зграда у Таковској 5 Михајла Митровића и породична кућа у Улици Косте Војиновића, коју је пројектовао Бранислав Митровић, обе реализоване 2012.

За писање ове књиге није коришћена уобичајена литература; она је плод непрестаног, знатижељног и менталног дежурства на градитељској сцени Београда, посматрања одабраних објеката кроз субјективну пројектантску призму и лична пројектантска искуства, у светлу мноштва чињеница на којима настаје архитектонско.

Награда Вукове задужбине аутору 2012.

Comodo Verified by VISA MasterCard SecureCode Banca Intesa Beograd
©2009 - 2025 — Службени гласник РС