БИБЛИОТЕКА ДРУШТВО И НАУКА

Библиотека Друштво и наука обухвата више едиција. У њој се објављују дела из области социјалне и политичке мисли и широког поља друштвених и хуманистичких наука: антропологије, етнологије, медијских студија, историје, културологије, политикологије, примењене етике, психологије и социологије.

Друштво и наука
Друштво и наука
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Петар В. Арбутина, Гордана Милосављевић Стојановић / Ранији уредници: Славиша Орловић, Јово Вукелић, Зорица Видовић Паскаш, Илија Вујачић (од 2005. до јула 2013), Тања Мишчевић (од октобра 2008. до 2012), Бошко Мијатовић (од септембра 2008. до 2013), Радован Биговић (1956–2012) – (уредник од 2008. до маја 2012)
Затвори
ЕКОНОМСКА ЕДИЦИЈА

Уређивао: Бошко Мијатовић (од септембра 2008. до краја 2012)


Економска едиција усмерена је на књиге из области економије, али и на оне које истражују њене везе са политиком, правом, социологијом, етнологијом... Првенствено се бави Србијом, али не занемарује ни светске токове. Окренута је садашњости, али садржи и књиге о прошлости. Бави се и актуелним и теоријским питањима. Објављује дела великана светске економске мисли, али и талентованих домаћих младих аутора.


СОЦИЈАЛНО СТАНОВАЊЕ У СРБИЈИ
СОЦИЈАЛНО СТАНОВАЊЕ У СРБИЈИ
СОЦИЈАЛНО СТАНОВАЊЕ У СРБИЈИ
СОЦИЈАЛНО СТАНОВАЊЕ У СРБИЈИ
СОЦИЈАЛНО СТАНОВАЊЕ У СРБИЈИ
Борис Беговић, Гордана Матковић, Бошко Мијатовић и Марко Пауновић
саиздаваштво са Центом за либерално-демократске студије, прво издање, 2010, 15 х 23 цм, 164 стр., броширан повез, ћирилица
ISBN 978-86-519-0524-0
495,00 РСД

Од почетка деведесетих година прошлог века па наовамо, проблем решавања стамбеног простора у Србији постаје све компликованији и већи.

Крај социјалистичког економског уређења – у ком су све категорије становништва могле да рачунају на могућност добијања друштвених станова на доживотно коришћење, што се, преко институције преношења станарског права на потомке, заправо, претварало у неку врсту неформалног, а с почетком деведесетих и формализованог власништва – значио је почетак транзиционог периода, у ком расподела друштвених станова, чак и на привремено коришћење, постаје све већа реткост, док доминантан образац постаје куповина станова , а доминантно средство куповине – новац до ког се долази подизањем кредита са, будући да транзиција ни након две деценије није одмакла далеко – за џеп просечног грађанина недостижно високим каматама.

Ионако велике тешкоће које у овој области постоје, додатно компликује велика економска криза, која прети да онемогући процес стварања средњег слоја, који је током последње деценије почео стидљиво да се обнавља.

Будући да у таквим условима до новог стана може да дође мало ко, осим малобројног слоја „транзиционих добитника“, студија Социјално становање у Србији, коју су, у заједничком издању Службеног гласника и Центра за либерално-демократске студије, ове године објавили Борис Беговић, Гордана Матковић, Бошко Мијатовић и Марко Пауновић, може да делује као текст утопијског карактера.

Ипак, њихова, на истраживањима заснована анализа тренутног стања, поређење са моделима решавања овог проблема у свету и предлози модела који би могли да се примене у конкретном случају – представљају солидно упутство за деловање у оној мери у којој српској држави и српском друштву реална економска моћ буде дозвољавала да га искористе.

MasterCard Maestro American Express DinaCard Visa
Comodo
©2009 - 2025 — Службени гласник РС