Његова анализа наше међуратне поезије, расута по текстовима из Чардака ни на небу ни на земљи, спада међу најлуцидније што је о нашој поезији речено. А шта би нам једно потпуно издање Винаверових есеја показало? Открило би нам једног од најблиставијих есејиста у нашој књижевности, који нас непрекидно позива да кренемо на велике путеве и у велике интелектуалне авантуре, који се не боји смелих уопштавања што не престају да нас подстичу, који се не боји далекосежних поређења, који се – једноставно речено – не боји ничега, зато што је велики трагалац.
(Јован Христић)
Најмоћније српске књижевне установе његовога времена стајале су на путу Винаверових идеја, и све су се на њега биле једнако окомиле. Чардак ни на небу ни на земљи одбацили су и оспорили сви у тадашњој књижевној чаршији – конзервативци и левичари, стари и млади, академици и надреалисти, теразијска елита и скадарлијска боемија. Упркос томе, изгубљена у новим поделама и под ратним рушевинама, та књига је постала пример по којем су састављене многе потоње књиге критичке прозе.
(Предраг Палавестра)
- Првом колу Дела Станислава
Винавера додељена је Награда за издавачки подухват године на 57.
Међународном београдском сајму књига.
- Награда „ЗЛАТНИ ХИТ ЛИБЕР“ за издавачки подухват 2012.
- Дела Станислава Винавера добитник су Специјалне награде на 21. Међународном салону књига у Новом Саду.
- Делима Станислава Винавера додељена је Награда за најбољи издавачки подухват на 10. Међународном сајму књига у Подгорици.