БИБЛИОТЕКА КЊИЖЕВНЕ НАУКЕ

Библиотеку Књижевне науке чине колекције сврстане у оквиру Књижевне теорије и Књижевне историје. На тај начин Службени гласник попуњава огромну празнину у српском издаваштву новијег времена, која је настала после гашења фундаменталних библиотека српске културе као што су Књижевност и цивилизација, Сазвежђа, Књижевни погледи и многих других. Намера је да се објављују најзначајнија остварења светске књижевнотеоријске мисли – дела која припадају традицији а у много чему су битно одредила контекст модерне науке о књижевности, и остварења настала у новијем времену, и она која се намећу својом изузетном иновативношћу. Наравно, и оно што је модерно у српској науци о књижевности, а део је традиције, и оно што је новина чиниће ову библиотеку вишеструко занимљивом (то јест од најстаријих а значајних, па све до најновијих/најмлађих који стварају неку нову научну традицију).

Књижевне науке
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Гојко Тешић, Милка Зјачић Аврамовић, Маја Живковић, Петар В. Арбутина, Александар Гаталица / Ранији уредници: Наташа Марковић
Затвори
Колекција ОСНОВА

ОСНИВАЧ И УРЕДНИК: Гојко Тешић


Колекција Основа обухвата фундаменталне књижевнотеоријске студије, расправе, монографије, енциклопедијске речнике и лексиконе теоријских појмова, хрестоматије и антологије одређених пројеката и -изама. Чине је три сегмента: књижевна теорија, књижевна историја и лексикографија.У колекцији ће бити представљени и најзначајнији посленици српске науке о књижевности (теоретичари и књижевни историчари)..

...КАДА САЗРЕМО КАО КУЛТУРА...
...КАДА САЗРЕМО КАО КУЛТУРА...
Стваралаштво српских списатељица на почетку XX века
Магдалена Кох
превела Јелeна Јовић, прво издање, 2011, 15,7 х 23 цм, 356 стр., тврд повез, ћирилица
ISBN 978-86-519-1503-4
1.870,00 РСД
1.776,50 РСД

Радујем се што се књига ...када сазремо као култура..., која нуди ново читање традиције српске женске књижевности, више од пет година након пољског издања појављује и на српском језику. Надам се да ће тиме започети нов, а свакако и интензивнији живот. У њој сам се, наиме, осврнула на многе значајне тренутке српске књижевности, осветливши их методолошки из перспективе родних студија и феминистичке критике, али исто тако свесна да на најпотпунију рецепцију може да рачуна тек међу домаћим научницима.

(Магдалена Кох)

Зашто смо овако дуго чекали на књигу која говори о историји женског стваралаштва? Одговор је у самом наслову, у наводу Исидоре Секулић, који нам поручује да тек онда „када се смиримо, када сазремо као култура“ можемо бити спремни да правилно оценимо ствараштво српских списатељки. Реч је о књизи као, изгледа, још увек једином могућем облику отпора против заборава у култури. (Биљана Дојчиновић)

MasterCard Maestro American Express DinaCard Visa
Comodo
©2009 - 2025 — Службени гласник РС