БИБЛИОТЕКА СВЕДОЦИ ЕПОХЕ

Гласник баштини традицију објављивања службених новина Србије, која траје од Новина сербских (1813) до данас. У службеним новинама огледао се правни, економски, културни и књижевни живот државе. Сведоци епохе су стотине аутора који су писали и објављивали у њима: Јован Дучић, Милутин Бојић, Растко Петровић, Станислав Винавер... Ту традицију Гласник чува кроз своја издања и библиотеке – једна од њих је и библиотека Сведоци епохе.

Дневничке забелешке о свакодневици, политици, неспоразумима, невољама, о полемичким споровима, пријатељствима, непријатељствима, љубави, мржњи и свему ономе што је прошлост у савремености и савременост која одлази у прошлост. Нефикционална литература која каткад јесте и живља и узбудљивија од фикционалне. Библиотека која ће сабирати мемоарске текстове, дневнике, преписку – све оно што је тзв. информатичка револуција прогутала као форму индивидуалности, посебности, осећајности...

Svedoci epohe
Сведоци епохе
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Петар В. Арбутина, Борисав Челиковић, Гордана Милосављевић Стојановић / Ранији уредници: Миодраг Раичевић, Јово Вукелић, Слободан Гавриловић (од новембра 2007. до краја 2012)
Затвори
Едиција КОРЕНИ

УРЕДНИК: Борисав Челиковић


Пре више од једног века, знаменити научник Јован Цвијић са својим сарадницима и ученицима започео је вековни подухват српске науке: антропогеографско испитивање српских земаља у склопу кога су истраживана насеља, порекло становништва и обичаји. Студије настале у склопу овог пројекта објављиване су у Српском етнографском зборнику Српске краљевске академије и данас су права библиофилска реткост коју поседује мали број институција, библиотека и појединаца.

У оквиру едиције Корени биће објављена фототипска издања из Српског етнографског зборника, али и студије о пореклу српских породица, њиховим миграционим кретањима и обичајима, објављене у другим издањима. Обласно груписана издања ове едиције употпуњена су поговорима који указују на релевантне студије и расправе објављене у последњих пола века. Првих 17 књига Корена посвећене су предеоним целинама које обухватају територију централне и западне Србије: од Велике Мораве на истоку, Саве на северу, Дрине на западу, Рзава и Западне Мораве на југу.


СТАРИ ВЛАХ
СТАРИ ВЛАХ
Насеља, порекло становништва, обичаји - књига 53
приредио Борисав Челиковић
саиздаваштво са САНУ, прво издање, 2023, 16,5 х 23,4 цм, 998 стр., тврд повез, ћирилица
ISBN 978-86-519-3009-9
1.980,00 РСД
1.881,00 РСД

Петар Ж. Петровић, Стари Влах (1961)

Љубомир Мићић, Златибор (1925)

Драгиша Лапчевић, По сећању из прошлости (1930)

Марија Ђокић, Прилог проучавању становништва у неким златиборским селима (1977)

Љубомир Марковић, Светислав Љ. Марковић, Становништво Моравичког Старог Влаха (2002)

Радоје Ускоковић, Ивањица (1921); Манастир Ковиље (1922), Бијела црква (1924);

Сеоске и црквене славе по селима око Ивањице (1930); Кириџилук Ивањичког Старог Влаха (1927); Народна ношња по стровлашким селима око Ивањице (1926)

Јасна Бјеладиновић-Јергић, Промене у традиционалном одевању сеоског становништва у Ивањичком Старом Влаху у другој половини XIX и XX века (2001); О српској народној ношњи у нововарошком крају (1999)

Миљана Радовановић, Село Ивањичког Старог Влаха осамдесетих година ХХ века (2003)

Прота Јевстатије Караматијевић, Кроз Стари Влах (1920–1941)

Љуба Павловић, Нововарошки Стари Влах (1924)

Душан Дрљача, Етнолошке белешке о становништву златарског краја (1984)

Петар Рудић, Нешто о презимену Тороман (1999)

Поп Стјепо Трифковић, Вишеградски Стари Влах (1903)

Видан Николић Антропогеографски проблеми и досадашња истраживања говора Старог Влаха (1997)

Радослав Ђуровић, Говор Вишеградског Старог Влаха (1997)

Боса Росић, Цвијићева типологија старовлашког села (2005)

Милан М. Поповић, Из народног пчеларства у Старом Влаху и Златибору (1925)

Тихомир Р. Ђорђевић, Неки обичаји и веровања у Старом Влаху (1940)

Оливера Васић, Трагови обредних игара у селима Старог Влаха (2004)

Боривоје Дробњаковић, О гуслама и гусларима у златиборским Рудинама, Средства противу невремена на Златибору, Бајање противу змијиног уједа на Златибору  (1938)

Љубиша Ђенић, Гуслари на Златобору, Прикојасе, (1938) 

Поговор: Борисав Челиковић, Истраживања насеља у долини Ибра

Предеона целина Старог Влаха која обухвата простор Златиборског, Моравичког, Нововарошког, Прибојског и Вишеградског Старог Влаха, нема јасно утврђене границе, али у ширем смислу захвата области на југозападу данашње Србије, северно од реке Лима и источно од Дрине, у сливу Моравице и Увца северно од Сјенице. На западу се Стари Влах граничи са Босном, на југозападу са Старом Херцеговином, на југоистоку са Старом Рашком, на североистоку са Драгачевом и на северу са Ужичком Црном Гором. Разлози неутврђених граница су пре свега у различитим историјским, административним и антропогеографским основама посматрања.

Обрађено је 190 насељених места, која припадају општинама Ивањица – 46, Чајетина  – 37,  Ужице – 4, Нова Варош – 32, Прибој – 33, Рудо – 25 и Вишеград –13 насеља.

 

Порекло

Comodo Verified by VISA MasterCard SecureCode Banca Intesa Beograd
©2009 - 2024 — Службени гласник РС