БИБЛИОТЕКА СВЕДОЦИ ЕПОХЕ

Гласник баштини традицију објављивања службених новина Србије, која траје од Новина сербских (1813) до данас. У службеним новинама огледао се правни, економски, културни и књижевни живот државе. Сведоци епохе су стотине аутора који су писали и објављивали у њима: Јован Дучић, Милутин Бојић, Растко Петровић, Станислав Винавер... Ту традицију Гласник чува кроз своја издања и библиотеке – једна од њих је и библиотека Сведоци епохе.

Дневничке забелешке о свакодневици, политици, неспоразумима, невољама, о полемичким споровима, пријатељствима, непријатељствима, љубави, мржњи и свему ономе што је прошлост у савремености и савременост која одлази у прошлост. Нефикционална литература која каткад јесте и живља и узбудљивија од фикционалне. Библиотека која ће сабирати мемоарске текстове, дневнике, преписку – све оно што је тзв. информатичка револуција прогутала као форму индивидуалности, посебности, осећајности...

Svedoci epohe
Сведоци епохе
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Петар В. Арбутина, Борисав Челиковић, Гордана Милосављевић Стојановић / Ранији уредници: Миодраг Раичевић, Јово Вукелић, Слободан Гавриловић (од новембра 2007. до краја 2012)
Затвори
Едиција КОРЕНИ

УРЕДНИК: Борисав Челиковић


Пре више од једног века, знаменити научник Јован Цвијић са својим сарадницима и ученицима започео је вековни подухват српске науке: антропогеографско испитивање српских земаља у склопу кога су истраживана насеља, порекло становништва и обичаји. Студије настале у склопу овог пројекта објављиване су у Српском етнографском зборнику Српске краљевске академије и данас су права библиофилска реткост коју поседује мали број институција, библиотека и појединаца.

У оквиру едиције Корени биће објављена фототипска издања из Српског етнографског зборника, али и студије о пореклу српских породица, њиховим миграционим кретањима и обичајима, објављене у другим издањима. Обласно груписана издања ове едиције употпуњена су поговорима који указују на релевантне студије и расправе објављене у последњих пола века. Првих 17 књига Корена посвећене су предеоним целинама које обухватају територију централне и западне Србије: од Велике Мораве на истоку, Саве на северу, Дрине на западу, Рзава и Западне Мораве на југу.


СТАРИ КОЛАШИН, РОЖАЈЕ И ШТАВИЦА
СТАРИ КОЛАШИН, РОЖАЈЕ И ШТАВИЦА
Насеља, порекло становништва, обичаји, књига 44
приредио Борисав Челиковић
саиздаваштво са САНУ, прво издање, 2020, 16,5 х 23,4 цм, 812 стр., тврд повез, ћирилица
ISBN 978-86-519-2586-6
1.760,00 РСД
1.672,00 РСД

Oбјављене студије:

Јован Цвијић, Ибарски Колашин
Милисав В. Лутовац, Ибарски Колашин – антропогеографска испитивања, Рожаје и Штавица – антропогеографска испитивања, Варош Рожаје, Привреда, саобраћај и насеља у Рожају и Бихору, Сточарство на Ајли
Петар Ж. Петровић, Ибарски Колашин 
Милован Радовановић, Извод из резултата антропогеографских проучавања Ибарског Колашина 
Ђорђе Микић, Аграрна статистика села у 1912. години у Ибарском Колашину
Алија Џоговић, Средње Поибарје
Јован Крунић, Рожаје – стара кућа и варош
Јасна Бјеладиновић, Српска народна ношња у Ибарском Колашину, Штавици и ололини Новог Пазара
Митар С. Влаховић, О кумству у Колашину на Ибру
Митар С. Влаховић, О ношењу крста у Ибарском Колашину и Пећкој нахији
Митар С. Влаховић, Неки погребни обичаји у Ибарском Колашину
Миленко С. Филиповић, Неки погребни обичаји у Ибарском Колашину

Поговор: Б. Челиковић, Истраживања Старог Колашина, Штавице и Рожаја

Предели Старог (Ибарског) Колашина, Рожаја и Штавице, обухватају слив горњег тока реке Ибар, са обе стране данашње српско-црногорске границе. Општини Зубин Поток припада већина од 63 насељена места Старог Колашина, а мањи, северни и северозападни део, 17 насељених места, административно се налази у границама општина Нови Пазар (три насеља) и Тутин (14 насеља). Читава предеона целина Штавице, 37 насеља, административно припада општини Тутин, док предео Рожаја са 63 насеља, данас представља јединствену административну целину у оквиру истоимене општине на североистоку Црне Горе.

У прилогу карта:

М. Шормаз, Рожаје и Штавица у Горњем Ибру (1960)
Милисав В. Лутовац, Рожаје и Бихор, 1:250 000 (1930)
Јасна Бјеладиновић, Подручје Ибарског Колашина, Штавице и ололине Новог Пазара

Порекло

MasterCard Maestro American Express DinaCard Visa
Comodo
©2009 - 2025 — Службени гласник РС