БИБЛИОТЕКА СВЕДОЦИ ЕПОХЕ

Гласник баштини традицију објављивања службених новина Србије, која траје од Новина сербских (1813) до данас. У службеним новинама огледао се правни, економски, културни и књижевни живот државе. Сведоци епохе су стотине аутора који су писали и објављивали у њима: Јован Дучић, Милутин Бојић, Растко Петровић, Станислав Винавер... Ту традицију Гласник чува кроз своја издања и библиотеке – једна од њих је и библиотека Сведоци епохе.

Дневничке забелешке о свакодневици, политици, неспоразумима, невољама, о полемичким споровима, пријатељствима, непријатељствима, љубави, мржњи и свему ономе што је прошлост у савремености и савременост која одлази у прошлост. Нефикционална литература која каткад јесте и живља и узбудљивија од фикционалне. Библиотека која ће сабирати мемоарске текстове, дневнике, преписку – све оно што је тзв. информатичка револуција прогутала као форму индивидуалности, посебности, осећајности...

Svedoci epohe
Сведоци епохе
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Петар В. Арбутина, Борисав Челиковић, Гордана Милосављевић Стојановић / Ранији уредници: Миодраг Раичевић, Јово Вукелић, Слободан Гавриловић (од новембра 2007. до краја 2012)
Затвори
СВЕДОЦИ ЕПОХЕ
УРЕДНИЦИ: Петар В. Арбутина, Борисав Челиковић, Гордана Милосављевић Стојановић / Ранији уредници: Миодраг Раичевић, Јово Вукелић, Слободан Гавриловић

ТРАГЕДИЈА ЈЕДНОГ НАРОДА, латинично издање
ТРАГЕДИЈА ЈЕДНОГ НАРОДА, латинично издање
Шта људе у Србији нагони да раде против себе
Момчило Ђорговић
друго издање, 2022, 17 х 24 цм, 572 стр., тврд повез, латиница
ISBN 978-86-519-2602-3
1.760,00 РСД
1.672,00 РСД

Узбудљива књига Момчила Ђорговића Трагедија једног народа, с поднасловом „Шта људе у Србији нагони да раде против себе“, у много чему је изненађујућа и отрежњујућа, убедљива у читању свесно или несвесно, рекао бих ненамерно намерно скриваних истина о ружним, трагичним, страшним, тамним странама наше националне и културне прошлости, које се на необјашњив начин преносе и у наша ововремена дешавања у облику митски устаљених образаца. Иако је Ђорговићева велика прича исписивана на маргинама, али из саме суштине мемоарске или дневничке прозе великих, а намерно али необјашњиво заборављених и скрајнутих, у неким случајевима чак и омражених и презрених предака, јер је њихова истина сувише болна, немилосрдна, поражавајућа и по стварност у којој живимо, она је много више од тзв. „публицистичког штива“ будући да на посве оригиналан, експресиван, провокативан начин говори о трагичним истинама српског народа. Отуда Ђорговићева идеја деконструкције митске историјске матрице о српском народу и његовим великим историјским победама у ратовима и поразима у миру. Иза и једног и другог архетипског обрасца налазе се људи: неки од њих су великани, други пак ситне душе с умишљеном великом историјском мисијом и улогом у самоуништавању, самопонижавању. О свему томе табуизованом, скривеном испод тепиха, препуштеном забораву пише Момчило Ђорговић, не као публициста већ као изузетан стваралац који је истовремено историчар идеја, историчар културе и уметности који, пропитујући прошлост, пред савременост износи тешка и разложна питања. Има нечег што ову, са страшћу писану и раскошну књигу о личностима и њиховим делима, о вредностима и њиховим слабостима, издваја у сасвим оригиналан наратив у нашој и о нашој култури. Између осталог, аутор истиче: „С друге стране, медиј је допустио бављење феноменима којих нема у нашој ’озбиљној’ историјској науци, а то су: секс, љубав, еротика, интима личности, имагинација, уметност, књижевност, фалсификати, омразе, пропале илузије и заблуде, свет поражених, преварених и понижених.“

Трагедија једног народа је изузетна књига о двовековним успонима и падовима српске политике и српске културе, а најузбудљивије у њој је оно што је и романескног, и филмског, и драмског типа... Ђорговићеви текстови-портрети су прави стваралачки бисери!

Гојко Тешић

Comodo Verified by VISA MasterCard SecureCode Banca Intesa Beograd
©2009 - 2024 — Службени гласник РС