БИБЛИОТЕКА УМЕТНОСТ И КУЛТУРА

Уметност и култура је жанровски и поетички најбогатија библиотека Службеног гласника. Иако све Гласникове књиге посредно припадају овој библиотеци, она је окренута ка истраживању традиционалних имодерних, апострофирању актуелних и препознавању нових тенденцији у уметности и култури. Оригинални ауторски и уреднички приступ, избор тема и дела, провокативност и иновативност, отварање нових перспектива писања и читања само су неке од карактеристика које ову библиотеку чине јединственом не само унутар српског говорног подручја, већ и шире.

Уметност и култура
Уметност и култура
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Петар В. Арбутина, Никола Вујчић, Гордана Милосављевић Стојановић, Милка Зјачић Аврамовић, Маја Живковић, Татјана Чомић, Гојко Тешић, Бранко Кукић, Владимир Кецмановић, Александар Гаталица, Весна Смиљанић Рангелов / Ранији уредници: Јовица Аћин, Миодраг Раичевић, Наташа Марковић
Затвори
Едиција ПЕШЧАНА КЊИГА

УРЕДНИК: Бранко Кукић


У овој едицији објављене су антологије есеја, теоријске књиге из разних области (психологије, филозофије, науке, антропологије), трактате, студије о проблемима савременог света, о значајним уметницима и уметничким појавама. У књигама из ове едиције најчешће је реч о погледима и мишљењима који нису ни тренд ни мода, него на човека и свет гледају под пригушеним светлом, искоса и под повишеном температуром, што ће рећи – на особен и јединствен начин. У оквиру едиције излазе Пешчана Књига и Мала Пешчана Књига.


ДЕТИЊСТВО НАРОДА
ДЕТИЊСТВО НАРОДА
Војин Матић
изабрао и приредио Бојан Јовановић, прво издање, 2010, 15 х 23 цм, 520 стр., броширан повез, латиница
ISBN 978-86-519-0543-1
924,00 РСД

Војин Матић, наш двадесетовековни културолог, психолог, психијатар, психотерапеут-психоаналитичар… спада у малобројне домаће ауторе који су научну мисао заснивали на сопственим идејним претпоставкама.

Као човек који је образовање стицао у Бечу, постојбини психоанализе, и то управо у златном психоаналитичком раздобљу, Матић је био у прилици да најавангардније психолошке и психијатријске теорије и поступке свог времена непосредно упозна и доживи. Жив истраживачки дух, као и специфична област проучавања коју је изабрао, међутим, терали су га да изађе из унапред задатих оквира, ма колико они широки били, и упусти се у истинску интелектуалну авантуру.

Књига Детињство народа је изванредно сведочанство Матићеве, за српску интелектуалну праксу његовог времена готово револуционарне, примене психолошких тумачења културне и митолошке традиције на богату баштину народа ком припада. 

Матријархално наслеђе у словенској и српској митолошкој традицији, мит о силаску у доњи свет код Јужних Словена, митови о змајевима и змајоубицама, родослов мечке Божане, митске личности у Косовском боју, обредни облици жаљења код Срба, мустра грба на стећцима, чуда светог Илариона, проза Иве Андрића... само су неки од мотива које аутор обрађује у овој књизи, с намером да нас, преко упознавања са коренима, упути у суштинске, често невидљиве елементе који одређују наш ментални код.

Иако у своје време цењено и критички праћено, Матићево дело није доживело ширу рецепцију, због чега је данашњим читаоцима слабо познато. Та чињеница ово издање чини посебно вредним.

MasterCard Maestro American Express DinaCard Visa
Comodo
©2009 - 2025 — Службени гласник РС