БИБЛИОТЕКА УМЕТНОСТ И КУЛТУРА

Уметност и култура је жанровски и поетички најбогатија библиотека Службеног гласника. Иако све Гласникове књиге посредно припадају овој библиотеци, она је окренута ка истраживању традиционалних имодерних, апострофирању актуелних и препознавању нових тенденцији у уметности и култури. Оригинални ауторски и уреднички приступ, избор тема и дела, провокативност и иновативност, отварање нових перспектива писања и читања само су неке од карактеристика које ову библиотеку чине јединственом не само унутар српског говорног подручја, већ и шире.

Уметност и култура
Уметност и култура
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Петар В. Арбутина, Никола Вујчић, Гордана Милосављевић Стојановић, Милка Зјачић Аврамовић, Маја Живковић, Татјана Чомић, Гојко Тешић, Бранко Кукић, Владимир Кецмановић, Александар Гаталица, Весна Смиљанић Рангелов / Ранији уредници: Јовица Аћин, Миодраг Раичевић, Наташа Марковић
Затвори
Едиција ПЕШЧАНА КЊИГА

УРЕДНИК: Бранко Кукић


У овој едицији објављене су антологије есеја, теоријске књиге из разних области (психологије, филозофије, науке, антропологије), трактате, студије о проблемима савременог света, о значајним уметницима и уметничким појавама. У књигама из ове едиције најчешће је реч о погледима и мишљењима који нису ни тренд ни мода, него на човека и свет гледају под пригушеним светлом, искоса и под повишеном температуром, што ће рећи – на особен и јединствен начин. У оквиру едиције излазе Пешчана Књига и Мала Пешчана Књига.


УМЕТНИЧКА ЕЛИТА
УМЕТНИЧКА ЕЛИТА
Изврсност и посебност у демократији
Натали Еник
превела Олгица Стефановић, прво издање, 2023, 15 х 23 цм, 292 стр., броширан повез, латиница
ISBN 978-86-519-2547-7
2.530,00 РСД
2.403,50 РСД

О елити се данас у свету и код нас доста говори а да се практично не зна шта је то елита, које су њене особине, ко припада елити, шта она значи за културу и друштво, колики је њен утицај, чему она доприноси, зашто према њој постоји одбојност, зашто многи воле да припадају елити или због чега се самопроглашавају за елиту. Уметничка елита Натали Еник нуди релевантне и на чињеницама засноване одговоре на сва ова и данас актуелна питања.

Представљајући резултате свог истраживања, ауторка напомиње да данас „од социологије уметности с правом очекујемо амбициознији пројекат: да буде анализа вредности и представа“ као промењивих друштвених категорија. Искључујући етичке или естетичке судове, овде се о уметности говори као о веома осветљујућем показатељу вредности својствених једном друштву.

MasterCard Maestro American Express DinaCard Visa
Comodo
©2009 - 2025 — Службени гласник РС