БИБЛИОТЕКА УМЕТНОСТ И КУЛТУРА

Уметност и култура је жанровски и поетички најбогатија библиотека Службеног гласника. Иако све Гласникове књиге посредно припадају овој библиотеци, она је окренута ка истраживању традиционалних имодерних, апострофирању актуелних и препознавању нових тенденцији у уметности и култури. Оригинални ауторски и уреднички приступ, избор тема и дела, провокативност и иновативност, отварање нових перспектива писања и читања само су неке од карактеристика које ову библиотеку чине јединственом не само унутар српског говорног подручја, већ и шире.

Уметност и култура
Уметност и култура
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Петар В. Арбутина, Никола Вујчић, Гордана Милосављевић Стојановић, Милка Зјачић Аврамовић, Маја Живковић, Татјана Чомић, Гојко Тешић, Бранко Кукић, Владимир Кецмановић, Александар Гаталица, Весна Смиљанић Рангелов / Ранији уредници: Јовица Аћин, Миодраг Раичевић, Наташа Марковић
Затвори
Едиција ВИОЛИНСКИ КЉУЧ

УРЕДНИЦИ: Александар Гаталица и Петар В. Арбутина


Едиција која се појављује под називом Виолински кључ излази пред читаоце наоружана једним oд најуспелијих симбола у људској историји – кључем који означава свирање у вишим регистрима, тамо где се певају најлепше песме и остављају незаборавне мелодије. Ова едиција дала је себи за задатак да попуни велику празнину у понуди квалитетних биографских, теоријских и есејистичких књига о музици на српском језику. Након чувених библиотека сличних књига у издавачким кућама Нолит (уредник Иван В. Лалић) и Дерета (уредник Гордана Трбојевић), већ више година, па и деценија, осећа се потреба за квалитетним књигама из области уметничке музике које ће се обраћати једнако професионалним музичарима и музиколозима, но преко тога: и свима онима који су концертна публика и љубитељи музике у најширем смислу. Едиција Виолински кључ настојаће да споји популарно са стручним, и да одабраним и провереним насловима понуди читаоцима штиво које ће на њиховим полицама остати годинама, као сигуран путоказ у свет свирања на клавиру, виолини и осталим инструментима, у држање и понашање харизматичних диригената, у најгламурозније призоре опере, у простор стварања најчувенијих композитора и, напослетку, у време које су сви ови артисти обележили и премерили својом великом уметношћу.


БЕТОВЕНОВЕ КЛАВИРСКЕ СОНАТЕ
БЕТОВЕНОВЕ КЛАВИРСКЕ СОНАТЕ
Водич за професионалне музичаре и аматере
Едвин Фишер
превео Драган Шобајић, прво издање, 2022, 16,5 х 23,5 цм, 116 стр., броширан повез, латиница
ISBN 978-86-519-2867-6
990,00 РСД
841,50 РСД

Ово је књига са кратким описима све тридесет две Бетовенове сонате. Писац је пијаниста и велики познавалац ових опуса, те он, управо стога, није био опширан и распричан, већ пре свега концизан, концертно јасан и пијанистички прецизан. Ипак, вредност ове књиге није само у њеној техничкој ризници добродошлој сваком пијанисти који се лати свирања неке од Бетовенових соната, већ је ова књига и лирски хербаријум аутентичног поетског талента. Едвин Фишер на многим местима музику пореди са природом, људским карактерима, историјским приликама, а ова његова драгоцена запажања иду у ред најлепших описа музике која су икада виђена. Ево само неких од аутентичних запажања уз Бетовенове сонате.

„Овде као да се после погреба излио пљусак, прекривајући место укопа утешном сивкастом измаглицом. Рекло би се да је овде позорница празна и Природа има последњу реч.“

(Уз Посмртни марш из Сонате Опус 26)

 

„Пала је ноћ.“

(Уз последње тактове Сонате Опус 26)

 
„У овој јадиковки прсти се морају претворити у духовне посреднике који преносе најфиније дрхтаје у слушаочев ум и срце.“

(Уз други став сонате Les Adieux)

 

„Не заборавимо, међутим, да је немогуће да композитор све убележи у партитуру. Наш циљ не би требало да буде савршено чиста земља и стерилан ваздух у којима ништа неће успети. Без хумуса, без бактерија, не може бити живота!“

(Уз увод Седмог предавања – Темпо и метроном)

 

„У овом делу, у једном стваралачком узлету духа, смртник је осликао и сажео све чињенице живота, његове јаде, неправде, радости, небеске утехе, пролазно и вечно, појмљиво и непојмљиво.“

(Уз Бетовенову сонату Hammerklavier)

 

„Два става овог дела симболизују овај свет и онај који ће доћи.“

(Уз последњу Бетовенову сонату)

Comodo Verified by VISA MasterCard SecureCode Banca Intesa Beograd
©2009 - 2023 — Службени гласник РС