Књига Иреалистичка књижевност Стојана Ђорђића представља први покушај књижевноисторијског сагледавања српске књижевности на размеђу 20. и 21. века, пре свега главних еволутивних токова и промена на основу којих се тај период може издвојити као засебна целина. Аутор полази од ширег друштвено-историјског контекста и промена у свету и код нас (рушење Берлинског зида, пад комунизма, ратови на просторима бивше Југославије и њен распад, процес друштвено-економске транзиције), нуди аргументе за временско разграничење и описује поетичке промене у српској књижевности тога доба – од којих су најважније слабљење постмодернизма, напуштање миметичке поетике и прелазак на иреалистичку књижевност. Издваја процес естетизације и јачања аутономије књижевности као окосницу континуитета српске књижевности током целог 20. века, прати главне иновације у уметничком надахнућу, сензибилитету и поступцима обликовања и, најзад, назначује најзапаженије уметничке домете српских писаца од 1990. до 2010. године. У свом приступу, Ђорђић покушава да одржи континуитет с најбољом традицијом српске књижевне историографије, на коју се највише ослања и у коју уноси извесне иновације, као што су књижевнокритичка аргументација и конкретизација уметничких значења и естетских квалитета у одабраним књижевним остварењима, те пребацивање тежишта са стандардних књижевноисторијских структурних јединица (епохе, правци и писци) на поетичке промене и појединачна књижевна дела, која уједно постају кључни предмет истраживања, сазнавања и вредновања књижевне историје.
БИБЛИОТЕКА УМЕТНОСТ И КУЛТУРА
Уметност и култура је жанровски и поетички најбогатија библиотека Службеног гласника. Иако све Гласникове књиге посредно припадају овој библиотеци, она је окренута ка истраживању традиционалних имодерних, апострофирању актуелних и препознавању нових тенденцији у уметности и култури. Оригинални ауторски и уреднички приступ, избор тема и дела, провокативност и иновативност, отварање нових перспектива писања и читања само су неке од карактеристика које ову библиотеку чине јединственом не само унутар српског говорног подручја, већ и шире.
О БИБЛИОТЕЦИ

УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Петар В. Арбутина, Никола Вујчић, Гордана Милосављевић Стојановић, Милка Зјачић Аврамовић, Маја Живковић, Татјана Чомић, Гојко Тешић, Бранко Кукић, Владимир Кецмановић, Александар Гаталица, Весна Смиљанић Рангелов / Ранији уредници: Јовица Аћин, Миодраг Раичевић, Наташа Марковић
Затвори

Колекција ПРОПЛАНЦИ ЕСЕЈА
УРЕДНИК: Петар В. Арбутина
Српска књижевност има лепу есејистичку традицију у дијалогу с песничком уметношћу, филозофијом и уметношћу уопште. Колекција би требало да буде антологијски увид у стварност српског есеја данас. Наравно, и у „разговору“ с традицијом трагаће се за блиставим тренуцима најслободније и најузбудљивије форме мишљења. Дакле, на дневном реду је есеј као заносна, очаравајућа стваралачка игра.
ИРЕАЛИСТИЧКО ДОБА
Српска књижевност од 1990. до 2010. – критичка пролегомена
Стојан Ђорђић
прво издање, 2015, 13,5 х 20 цм, 354 стр., броширан повез, ћирилица
ISBN 978-86-519-1620-8
ISBN 978-86-519-1620-8
715,00 РСД
679,25 РСД