БИБЛИОТЕКА УМЕТНОСТ И КУЛТУРА

Уметност и култура је жанровски и поетички најбогатија библиотека Службеног гласника. Иако све Гласникове књиге посредно припадају овој библиотеци, она је окренута ка истраживању традиционалних имодерних, апострофирању актуелних и препознавању нових тенденцији у уметности и култури. Оригинални ауторски и уреднички приступ, избор тема и дела, провокативност и иновативност, отварање нових перспектива писања и читања само су неке од карактеристика које ову библиотеку чине јединственом не само унутар српског говорног подручја, већ и шире.

Уметност и култура
Уметност и култура
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Петар В. Арбутина, Никола Вујчић, Гордана Милосављевић Стојановић, Милка Зјачић Аврамовић, Маја Живковић, Татјана Чомић, Гојко Тешић, Бранко Кукић, Владимир Кецмановић, Александар Гаталица, Весна Смиљанић Рангелов / Ранији уредници: Јовица Аћин, Миодраг Раичевић, Наташа Марковић
Затвори
Едиција ВИОЛИНСКИ КЉУЧ

УРЕДНИЦИ: Александар Гаталица и Петар В. Арбутина


Едиција која се појављује под називом Виолински кључ излази пред читаоце наоружана једним oд најуспелијих симбола у људској историји – кључем који означава свирање у вишим регистрима, тамо где се певају најлепше песме и остављају незаборавне мелодије. Ова едиција дала је себи за задатак да попуни велику празнину у понуди квалитетних биографских, теоријских и есејистичких књига о музици на српском језику. Након чувених библиотека сличних књига у издавачким кућама Нолит (уредник Иван В. Лалић) и Дерета (уредник Гордана Трбојевић), већ више година, па и деценија, осећа се потреба за квалитетним књигама из области уметничке музике које ће се обраћати једнако професионалним музичарима и музиколозима, но преко тога: и свима онима који су концертна публика и љубитељи музике у најширем смислу. Едиција Виолински кључ настојаће да споји популарно са стручним, и да одабраним и провереним насловима понуди читаоцима штиво које ће на њиховим полицама остати годинама, као сигуран путоказ у свет свирања на клавиру, виолини и осталим инструментима, у држање и понашање харизматичних диригената, у најгламурозније призоре опере, у простор стварања најчувенијих композитора и, напослетку, у време које су сви ови артисти обележили и премерили својом великом уметношћу.


САЗВЕЖЂЕ ФРАНЦА ЛИСТА
САЗВЕЖЂЕ ФРАНЦА ЛИСТА
Каролина Буасје, Август Гелрих, Александар Зилоти
превод, редакција и предговори Драгољуб Драган Шобајић, прво издање, 2021, 16,5 х 23,5 цм, 216 стр., броширан повез, ћирилица
ISBN 978-86-519-2737-2
1.265,00 РСД
1.201,75 РСД

To да су ученици Франца Листа волели свог професора, није потребно доказивати. Било је ту и више од љубави и наклоности. Ученици и њихов „Старац”, како су звали Франца Листа, били су права породица. „После Листове смрти ми смо се разишли по белом свету. Но, овај јединствен човек и даље нас са оног света држи под својом чаролијом. Артур Фридхајм, који ме петнаест година није видео и ни реч написао, шеснаесте године шаље разгледницу која почиње речима: ’Живео наш Старац и наше пријатељство.’ Када сам се после двадесет пет година срео са Феликсом Мотлом морали смо признати да кад међусобно разговарамо или слушамо један другог и даље нам се чини да је ’Старац’ међу нама.“

Александар Зилоти

„Лист се страшно разљутио кад је неко изјавио да не може урадити оно што је учитељ тражио. ’Са оваквим људима ја не знам шта да радим; то је свирање за тетке и рођаке у кругу породице.’“

Август Гелрих

„Етиду је Лист одсвирао као бог. Сва та гипкост, брзина, мекоћа, енергија коју прсти могу имати, сав тај нехај, каприциозно кокетирање, ненадана и сетна својеглавост, жестина, безумље које се испољава само у извођењу – било је под његовом влашћу.“

Каролина Буасје

(Из књиге Сазвежђе Франца Листа)

Comodo MasterCard SecureCode Verified by Visa Secure Banca Intesa Beograd Maestro Master Visa
©2009 - 2025 — Службени гласник РС