ПРАВНА БИБЛИОТЕКА

Правда се правом установљава, али право се не може користити ако се не познаје. Руковођени просветитељском мисијом очувања правне традиције и уздизања правне културе, својим читаоцима подарили смо издања у којима се откривају значење и смисао права и правде.

Правна библиотека обухвата разнородне гране права и испуњава очекивања корисника различитих правних занимања. Премда се водећи правни стручњаци потписују као наши аутори, Службени гласник је окупио и младе сараднике који ће новим пројектима тек обрадовати правну јавност.

Значајну целину у оквиру Библиотеке чине саиздања са угледним факултетима и институцијама: Правним факултетом Универзитета у Београду, Правним факултетом Универзитета Унион, Уставним судом, министарствима Владе Републике Србије... – уџбеници, монографије, зборници и др.

Правна библиотека_о библиотеци
Правна библиотека
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Мијодраг Радојевић / Ранији уредници: Јовица Тркуља, Танасије Маринковић
Затвори
Едиција УСТАВ И УСТАВНИ КОНЦЕПТИ

УРЕДНИЦИ: Мијодраг Радојевић / Ранији уредници: Јовица Тркуља, Танасије Маринковић


Ова едиција је посвећена уставном обликовању идентитета Србије као демократске и правне државе. Издања припадају подручју уставног права и представљају релевантну теоријску литературу за то подручје. Њихово тежиште је на садржајним правно-политичким расправама о одредбама и дометима важећег Устава, али и правнотеоријским доктринама.


ПОЛИТИКА У ГРАНИЦАМА ПРАВА
ПОЛИТИКА У ГРАНИЦАМА ПРАВА
Студија о англосаксонском конституционализму
Лидија Баста Флајнер
друго издање, 2012, 16 x 24 цм, 296 стр., броширан повез, ћирилица
ISBN 978-86-519-0520-2
99,00 РСД

Књига Политика у границама права Лидије Р. Басте Флајнер јесте класик наше правно-политичке књижевности о теорији и пракси англосакоснског конституционализма. Настало у времену и на простору које није било наклоњено идеалима владавине права и њеном теоријском промишљању, ово дело у свом репринту, готово 30 година касније, потврђује непролазну вредност својих поставки, међу којима је и та да је легитимна само она политичка власт која је ограничена правом насталом на основу сагласности и која помоћу устава као основног закона штити основна људска права појединца. У овом другом, неизмењеном издању, ауторка се међутим у предговору осврће и на савремене државно-правне изазове класичног демократског конституционализма, као што су: однос између владавине права и социјалне државе; мултикултурни изазов начелу грађанина; појава наднационалног конституционализма, уз одсуство уставног демоса (Европска унија); и, још увек нерешени структурни парадокси у уставнодемократској трансформацији бишвих комунистичких земаља.    

Comodo Verified by VISA MasterCard SecureCode Banca Intesa Beograd
©2009 - 2025 — Службени гласник РС