Оно што повезује есеје објављене у овој књизи (без обзира да ли су посвећени темама из историје или теорије књижевности или припадају домену књижевне критике) јесте осећање дубоке наклоности према том другом свету. Жељу да се он схвати много озбиљније и у овом нашем, „реалном животу“, као извориште одговора о најсуштинскијим питањима човекове егзистенције – које би нам засигурно отворило много мудрије путеве у будућност – умањује једино зебња од идеолошке лупе под којом она почиње да се изучава на „објективан“, „научан“ начин. Јер, сведоци смо, данас, у свету, књижевности се прилази са много више респекта, а значај који јој се приписује надилази простор који је до сада долијала у наставним програмима и у „езотеричним“ заједницама ћутљивих поклоника. Међутим, она је овога пута на оптуженичкој клупи, а озбиљност са којом јој се приступа нема порекло у великодушној и мудрој процени непроцењиве вредности коју књига за човечанство има, већ у гневу уверења „понижених и увређених“ да се баш у књижевности најбоље преламају друштвени односи моћи и подређености. Поштујући осећања оних који се осећају угрожено и маргинализовано, ипак се у овој књизи окрећемо другим вредностима, тражећи одговоре које можемо пронаћи само ту – у споју индивидуалне генијалности и архетипских колективних садржаја. Отуда су ови есеји увек и, нимало уображен ни самоуверен, покушај да се из овог другог света изађе и да се из њега искристалисане поруке пренесу, уз скромно посредовање, у свет у коме живимо – као тихи говор вечности.
БИБЛИОТЕКА КЊИЖЕВНЕ НАУКЕ
Библиотеку Књижевне науке чине колекције сврстане у оквиру Књижевне теорије и Књижевне историје. На тај начин Службени гласник попуњава огромну празнину у српском издаваштву новијег времена, која је настала после гашења фундаменталних библиотека српске културе као што су Књижевност и цивилизација, Сазвежђа, Књижевни погледи и многих других. Намера је да се објављују најзначајнија остварења светске књижевнотеоријске мисли – дела која припадају традицији а у много чему су битно одредила контекст модерне науке о књижевности, и остварења настала у новијем времену, и она која се намећу својом изузетном иновативношћу. Наравно, и оно што је модерно у српској науци о књижевности, а део је традиције, и оно што је новина чиниће ову библиотеку вишеструко занимљивом (то јест од најстаријих а значајних, па све до најновијих/најмлађих који стварају неку нову научну традицију).



ОСНИВАЧ И УРЕДНИК: Гојко Тешић
Читање књижевне баштине и књижевне савремености у новом кључу основна је поетичка претпоставка ове библиотеке. Чине је есеји, студије, расправе, полемике и монографије о новој српској књижевности, од XVIII века до данас. Интерпретација превратничких, иновативних књижевних чињеница које су, истовремено, и важан сегмент модерне европске књижевне баштине. У колекцији објављујемо студије и расправе које у много чему иницирају и нови, модерни критички дијалог о епохалним поетским пројектима српске књижевности.
ISBN 978-86-519-0592-9