БИБЛИОТЕКА КЊИЖЕВНЕ НАУКЕ

Библиотеку Књижевне науке чине колекције сврстане у оквиру Књижевне теорије и Књижевне историје. На тај начин Службени гласник попуњава огромну празнину у српском издаваштву новијег времена, која је настала после гашења фундаменталних библиотека српске културе као што су Књижевност и цивилизација, Сазвежђа, Књижевни погледи и многих других. Намера је да се објављују најзначајнија остварења светске књижевнотеоријске мисли – дела која припадају традицији а у много чему су битно одредила контекст модерне науке о књижевности, и остварења настала у новијем времену, и она која се намећу својом изузетном иновативношћу. Наравно, и оно што је модерно у српској науци о књижевности, а део је традиције, и оно што је новина чиниће ову библиотеку вишеструко занимљивом (то јест од најстаријих а значајних, па све до најновијих/најмлађих који стварају неку нову научну традицију).

Књижевне науке
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Гојко Тешић, Милка Зјачић Аврамовић, Маја Живковић, Петар В. Арбутина, Александар Гаталица / Ранији уредници: Наташа Марковић
Затвори
Колекција НОВА & МОДЕРНА ТРАДИЦИЈА

ОСНИВАЧ И УРЕДНИК: Гојко Тешић


Читање књижевне баштине и књижевне савремености у новом кључу основна је поетичка претпоставка ове библиотеке. Чине је есеји, студије, расправе, полемике и монографије о новој српској књижевности, од XVIII века до данас. Интерпретација превратничких, иновативних књижевних чињеница које су, истовремено, и важан сегмент модерне европске књижевне баштине. У колекцији објављујемо студије и расправе које у много чему иницирају и нови, модерни критички дијалог о епохалним поетским пројектима српске књижевности.

ПАРОДИЈE СТАНИСЛАВА ВИНАВЕРА
ПАРОДИЈE СТАНИСЛАВА ВИНАВЕРА
ПАРОДИЈE СТАНИСЛАВА ВИНАВЕРА
ПАРОДИЈE СТАНИСЛАВА ВИНАВЕРА
ПАРОДИЈE СТАНИСЛАВА ВИНАВЕРА
ПАРОДИЈE СТАНИСЛАВА ВИНАВЕРА
ПАРОДИЈE СТАНИСЛАВА ВИНАВЕРА
ПАРОДИЈE СТАНИСЛАВА ВИНАВЕРА
ПАРОДИЈE СТАНИСЛАВА ВИНАВЕРА
ПАРОДИЈE СТАНИСЛАВА ВИНАВЕРА
ПАРОДИЈE СТАНИСЛАВА ВИНАВЕРА
Милица Сељачки-Мирковић
прво издање, 2009, 13,5 х 20 цм, 260 стр., броширан повез, ћирилица
ISBN 978-86-519-0402-1
49,50 РСД
49,00 РСД

Стваралаштво Станислава Винавера један је од кључних чинилаца српске авангардне књижевности, а обимом и разноликошћу завређује пажњу читалаца и проучавалаца, мада је интересовање за његова дела варирало током времена. Винаверови текстови никога нису остављали равнодушним, било да је реч о одушевљеном одобравању или о оштром противљењу, а само су ванлитерарне околности могле изазвати прећуткивање. Парадоксално, неки видови његовог стваралаштва били су цењени али не много популарни, док је најчитанијим текстовима често приписивана мања вредност, као што је случај с пародијама. Управо тај сегмент Винаверовог опуса посебно је занимљив за проучавање са аспекта критичке функције, јер су његове збирке пародија према замисли и захвату много више од језичке бравуре и књижевне играрије, а критички став изражен у тим текстовима умногоме допуњује друге Винаверове критичке, полемичке и есејистичке написе. Сагледана као вид критичког говора, пародија употпуњава Винаверов стваралачки портрет и представља значајну специфичност у панорами наше књижевне критике у међуратном и непосредно поратном периоду, а нота промишљене и зреле критичности издваја пародијску делатност Станислава Винавера у односу на фриволни шаљиво-подсмешљиви тон спорадичних пецкања уобичајен за пародију у српској књижевности, у чијем је развојном луку његов пантологијски опус све до наших дана најбитнија карика и, чини се, недостижан врхунац.

MasterCard Maestro American Express DinaCard Visa
Comodo
©2009 - 2025 — Службени гласник РС