У студијама и огледима ове књиге српска проза друге половине XIX и прве половине XX века, у развојном луку од фолклорне фантастике до надреализма, највећим делом је представљена преко једне од својих карактеристичних поетичких одлика. Преплитања, прожимања и укрштаји наративних стилова у том раздобљу умногоме су били условљени истовре меним деловањем различитих књи-жевних праваца на најзначајније писце романтизма и реализма, у првом периоду, затим реализма и модернизма, односно модернизма и авангарде. Појединим одликама својих приповедака и романа писци реализма најављивали су значајна еволутивна померања на размеђи XIX и ХХ века, док су приповедачи и романсијери тог прелазног времена, у ком нема чистих стилских модела, припремили радикалне поетичке промене настале после Првог светског рата. Зато у првом делу књиге преовлађује тумачење реалистичке поетичке парадигме, а у другом модернистичке и авангардне. Појединачни доприноси писаца реализма развоју српске прозе – од Стефана Митрова Љубише и Милована Глишића до Анђелка Крстића, Велимира Живојиновића Масуке и Данице Марковић, из првог периода, и писаца прелазног књижевног времена и послератног модернизма и авангарде, од Боре Станковића, Милутина Ускоковића и Исидоре Секулић до Станислава Винавера, Драгише Васића, Иве Андрића, Милоша Црњанског, Момчила Настасијевића и надреалиста – постали су видљиви захваљујући особеној критичкој перспективи примењеној у овим огледима, у којима се готово подједнака пажња посвећује еволутивном и поетичком контексту и анализи појединачних прозних остварења наших познатих писаца.
БИБЛИОТЕКА КЊИЖЕВНЕ НАУКЕ
Библиотеку Књижевне науке чине колекције сврстане у оквиру Књижевне теорије и Књижевне историје. На тај начин Службени гласник попуњава огромну празнину у српском издаваштву новијег времена, која је настала после гашења фундаменталних библиотека српске културе као што су Књижевност и цивилизација, Сазвежђа, Књижевни погледи и многих других. Намера је да се објављују најзначајнија остварења светске књижевнотеоријске мисли – дела која припадају традицији а у много чему су битно одредила контекст модерне науке о књижевности, и остварења настала у новијем времену, и она која се намећу својом изузетном иновативношћу. Наравно, и оно што је модерно у српској науци о књижевности, а део је традиције, и оно што је новина чиниће ову библиотеку вишеструко занимљивом (то јест од најстаријих а значајних, па све до најновијих/најмлађих који стварају неку нову научну традицију).



ОСНИВАЧ И УРЕДНИК: Гојко Тешић
Читање књижевне баштине и књижевне савремености у новом кључу основна је поетичка претпоставка ове библиотеке. Чине је есеји, студије, расправе, полемике и монографије о новој српској књижевности, од XVIII века до данас. Интерпретација превратничких, иновативних књижевних чињеница које су, истовремено, и важан сегмент модерне европске књижевне баштине. У колекцији објављујемо студије и расправе које у много чему иницирају и нови, модерни критички дијалог о епохалним поетским пројектима српске књижевности.
ISBN 978-86-519-1052-7