Негде на границама клишеа теоријске и херменеутичке критичке свести, сусрести се са литературом из угла њених идеолошких предиспозиција, литерарне политике, инкултурацијских матрица, (не)могућег идентитета, па самим тим реанимирати и реименовати односе различитих дискурзивних пракси, и опет се суочити са Андрићем, Десницом, Црњанским, Крлежом, Пекићем, Кишом, социјалистичким наслеђем, намеће се као обавеза читања. Да ли је то могуће и у којој мери? Коју логику следити, а остати (не)веран литератури, теорији, себи. Како уопште покренути читање, а да оно не буде само стереотип? Заблуде модернизма су заправо и заблуде постмодернизма. Заблуде читања. Једино и само наше заблуде.
БИБЛИОТЕКА КЊИЖЕВНЕ НАУКЕ
Библиотеку Књижевне науке чине колекције сврстане у оквиру Књижевне теорије и Књижевне историје. На тај начин Службени гласник попуњава огромну празнину у српском издаваштву новијег времена, која је настала после гашења фундаменталних библиотека српске културе као што су Књижевност и цивилизација, Сазвежђа, Књижевни погледи и многих других. Намера је да се објављују најзначајнија остварења светске књижевнотеоријске мисли – дела која припадају традицији а у много чему су битно одредила контекст модерне науке о књижевности, и остварења настала у новијем времену, и она која се намећу својом изузетном иновативношћу. Наравно, и оно што је модерно у српској науци о књижевности, а део је традиције, и оно што је новина чиниће ову библиотеку вишеструко занимљивом (то јест од најстаријих а значајних, па све до најновијих/најмлађих који стварају неку нову научну традицију).



ОСНИВАЧ И УРЕДНИК: Гојко Тешић
Читање књижевне баштине и књижевне савремености у новом кључу основна је поетичка претпоставка ове библиотеке. Чине је есеји, студије, расправе, полемике и монографије о новој српској књижевности, од XVIII века до данас. Интерпретација превратничких, иновативних књижевних чињеница које су, истовремено, и важан сегмент модерне европске књижевне баштине. У колекцији објављујемо студије и расправе које у много чему иницирају и нови, модерни критички дијалог о епохалним поетским пројектима српске књижевности.
ISBN 978-86-519-0719-0