БИБЛИОТЕКА КЊИЖЕВНЕ НАУКЕ

Библиотеку Књижевне науке чине колекције сврстане у оквиру Књижевне теорије и Књижевне историје. На тај начин Службени гласник попуњава огромну празнину у српском издаваштву новијег времена, која је настала после гашења фундаменталних библиотека српске културе као што су Књижевност и цивилизација, Сазвежђа, Књижевни погледи и многих других. Намера је да се објављују најзначајнија остварења светске књижевнотеоријске мисли – дела која припадају традицији а у много чему су битно одредила контекст модерне науке о књижевности, и остварења настала у новијем времену, и она која се намећу својом изузетном иновативношћу. Наравно, и оно што је модерно у српској науци о књижевности, а део је традиције, и оно што је новина чиниће ову библиотеку вишеструко занимљивом (то јест од најстаријих а значајних, па све до најновијих/најмлађих који стварају неку нову научну традицију).

Књижевне науке
О БИБЛИОТЕЦИ
УРЕДНИЦИ БИБЛИОТЕКЕ
Гојко Тешић, Милка Зјачић Аврамовић, Маја Живковић, Петар В. Арбутина, Александар Гаталица / Ранији уредници: Наташа Марковић
Затвори
Колекција ТЕМА

УРЕДНИК: Гојко Тешић


Посвећена је најмлађим посленицима књижевне мисли – дакле онима који суверено и оригинално улазе у свет науке. Разне теме из српске и других књижевности представљају стваралачки простор у коме себе проналазе они којима је ова уметност истински стваралачки изазов. Примарни истраживачки простор су јужнословенске књижевности.

УСАВРШАВАЊЕ НЕСАВРШЕНОСТИ
УСАВРШАВАЊЕ НЕСАВРШЕНОСТИ
УСАВРШАВАЊЕ НЕСАВРШЕНОСТИ
УСАВРШАВАЊЕ НЕСАВРШЕНОСТИ
УСАВРШАВАЊЕ НЕСАВРШЕНОСТИ
УСАВРШАВАЊЕ НЕСАВРШЕНОСТИ
УСАВРШАВАЊЕ НЕСАВРШЕНОСТИ
УСАВРШАВАЊЕ НЕСАВРШЕНОСТИ
УСАВРШАВАЊЕ НЕСАВРШЕНОСТИ
УСАВРШАВАЊЕ НЕСАВРШЕНОСТИ
УСАВРШАВАЊЕ НЕСАВРШЕНОСТИ
УСАВРШАВАЊЕ НЕСАВРШЕНОСТИ
О поезији Милосава Тешића
Анђелка Петровић
прво издање, 2011, 11 х 18 цм, 244 стр., броширан повез, ћирилица
ISBN 978-86-519-0803-6
49,50 РСД

„У тумачењу Анђелке Петровић, Милосав Тешић се указује као песник који, полазећи од поетике сасвим прецизно одређеног видокруга, стиже до врло сложених тематских сфера, и тако постаје песник који се оглашава из једне перспективе која не обухвата само лична искуства, већ настоји да у своју тачку гледишта укључи и све слојеве једне културе и њене важне елементе. Примера ради, кроз анализу начина на који се у поезији Милосава Тешића мења доживљај кућног простора, ауторка успева да укаже на неке од важних, општих одлика модерне поезије, што показује да она његов песнички опус чита на веома сложеној подлози. А то што је Милосав Тешић и песник биљног света, и песник који уме да прикаже пустош градског живота, у истој оној мери у којој може да с удивљењем опева божји план приликом стварања света, за њу су само елементи на основу којих се може изрећи завршни суд о овој поезији. Суд који овог песника види не само као некога ко је умео да споји наизглед неспојиво (стари лирски облик и модерни поглед на свет) већ и као песника коме високи артизам никада није умањио потребу да говори о ономе што је важно за разумевање људске судбине."     

Проф. др Радивоје Микић

Comodo Verified by VISA MasterCard SecureCode Banca Intesa Beograd
©2009 - 2025 — Службени гласник РС