На представљању су говорили приређивачи др Александар Новаковић, декан Signum Magnum College (Малта), др Душан Достанић, научни сарадник Института за политичке студије, Давор Николић, политиколог, магазин Каталаксија, др Марко Пејковић, научни сарадник Института за политичке студије и Мијодраг Радојевић, уредник издања и модератор трибине.
У свом обраћању уредник издања је истакао да је књига Поредак и слобода капитално издање из области друштвених наука и да с овом књигом Србија достиже високе светске стандарде. „На припреми рукописа за штампу која је трајала дуже од две године учествовало је око 20 сарадника, осим приређивача и још седам преводилаца“, рекао је Мијодраг Радојевић и додао да је књига нажалост објављена само месец дана пре него што ће бити проглашено ванредно стање у Србији, те због тога није добила одговарајући публицитет будући да прави живот сваке књиге почиње тек након њеног објављивања. „Ова промоција је на известан начин прилика да се исправи пропуштено. Датум промоције није изабран насумице, још траје гласање на председничким изборима у САД, а наша намера је била да део овог разговора усмеримо и у том правцу, да утврдимо које су то доминантне теме, идеолошки актери у изборној кампањи и да ли се и како ови избори могу тумачити кроз појмове либертаријанизма и конзервативизма.
“Уводећи нас у садржај књиге, Мијодраг Радојевић нам открива да су приређивачи реконструисали појмове конзервативизма и либертаријанизма и указали на њихов међусобни однос, али и на проблеме у вези с њиховим тумачењем у савременој науци. Додао је да је вредан хвале и преглед савремене литературе и начин на који су представљена теоријска гледишта и становишта појединих аутора. „Књига је својеврсни водич кроз појмове либертаријанизма и конзервативизма. Врлина ове књиге извире из чињенице да се њени приређивачи налазе на различитим идеолошким позицијама. Међутим, на страницама њихове студије можемо видети да они не пате ни од идеолошког ни од критичког слепила и да је мотивација за настанак ове књиге била потреба да се одговори на бројне дилеме о појмовима конзервативизма и либертаријанизма и њиховог међусобног односа“, истакао је уредник. „Реч је о књизи која не губи актуелност, која је веома инспиративна и не служи да наметне туђе мишљење, већ да нас научи да промишљамо о садашњости и будућности света око нас и друштва у којем живимо. Сматрам да је кључна порука ове књиге да идеологије нису мртве“, закључио је Мијодраг Радојевић.
Др Александар Новаковић открио нам је колико су дуго радили на овој публикацији, пре свега у оквиру Института за политичке студије. „Овај пројекат је обухватао не само писање и истраживање већ и остваривање сарадње са ауторима у иностранству. Сваки текст има како истраживачку, тако и приређивачку и правну димензију“, и додао да на неки начин ова књига представља посебну појаву не само за српски већ и за светски издавачки контекст, јер се може рећи да је у Америци објављено свега неколико књига овог типа, али далеко мањих по формату и обиму.
„Књига је производ развоја у политичкој мисли у Србији за који нисам сигуран колико је и даље присутан, а одиграва се након пада Милошевића после 5. октобра, са почецима либертаријанског покрета у Србији, чији сам и сам учесник био“, казао је приређивач Александар Новаковић.„Један од разлога да почнемо да се бавимо овим пројектом био је тај што је наша политичка филозофија прилично сиромашна не само када су у питању теме либертаријанизма и конзервативизма него и када је реч о новијим идеолошким струјањима, која су повезана и гаје исте вредности с либертаријанизмом и конзервативизмом, као што су мрачно просветитељство, неореакција, нова десница“, истакао је др Душан Достанић. Нагласио је да „није ствар у томе како се вреднују ове две струје мишљења, већ у томе да оне нису презентоване и да се с њима нико није упознао на ваљан начин“.
Др Душан Достанић сматра да су појмови либертаријанизма и конзервативизма код нас прилично идеолошки оптерећени, што је последица комунистичког тоталитаризма или једноумне владавине, која је све некомунистичке струје мишљења гурала у страну.
„Један од циљева књиге био је да се представи шта су конзервативци и ко су заправо либертаријанци. У оквиру тога књига се бави дефиницијом оба појма, али постоје одломци који се баве и полемиком међу њима. Нисмо испустили из вида ни тачке спајања међу њима“, закључио је др Достанић.
„Објављивање ове књиге посебан је куриозитет у Србији. Овде је реч о политичким филозофијама које су обликовале Запад. Ове две идеологије нису никад обрађиване, никад превођене у Србији и зато је ово издање фундаментално. Честитам Службеном гласнику што је објавио ову књигу“, нагласио је политиколог Давор Николић.
Др Марко Пејаковић се осврнуо на питање зашто је ова књига важна, посебна, уникатна и толико различита од свих других. „Усудио бих се да кажем да је ово нека врста можда несвесног цицероновског подухвата. Ова књига је маестрални опис шта конзервативизам односно десница јесте и даје нам одличну мапу помоћу које можемо да се оријентишемо међу политичким догађајима у било којој земљи, а не само у Америци. Вредност ове књиге јесте у томе што приређивачи износе своја мишљења, али и мишљења других аутора“, закључио је др Пејаковић.
06. Новембар 2024.
06. Новембар 2024.
27. Октобар 2024.
26. Октобар 2024.
25. Октобар 2024.
24. Октобар 2024.
Галерија