У уторак 5.новембра, у књижари „Геца Кон“ представљена је књига СРЕДЊЕ ПОЛИМЉЕ И ПОТАРЈЕ приређивача Борисава Челиковића.О књизи су говорили др Јово Медојевић, др Милош Лутовац и Борисав Челиковић.
У уводном делу промоције уредник Борисав Челиковић поменуо је да су пре 15 година први пут представљене три књиге из едиције Корени. До данас је објављено 54 наслова од планираних 85 у оквиру којих ће бити обрађена насеља где су Срби живели и где и данас живе.„Ова књига обухвата простор који се налази око реке Лим и захвата територије четири општине, две у Републици Србији – Прибој и Пријепоље и две у Републици Црној Гори – Пљевља и Бијело Поље. С обзиром на то да географија не познаје административне границе, Средњем Полимљу и Потарју припадају и два насеља која припадају општини Фоча“, објаснио је уредник, напоменувши да је њих пре свега занимао географски простор Средњег Полимља и Потарја. „Постоји неслагање о томе шта захвата Средње Полимље и Потарје, те сам као приређивач имао проблема да јасно одредим границе, али су ми у томе помогле студије. Прилагодио сам се ономе што су одредили истраживачи који су се бавили овим питањем. Заокружили смо оно што су Танасије Поповић и Јово Медојевић поставили у својој студији, те смо одлучили да укључимо и студију Милисава Лутовца Бихор и Корита која се наслања на Полимље. На тај начин добили смо простор заокружен како у административном, тако и у географском погледу“, закључио је Челиковић.
„Беранска котлина, Рожаје и Штавица, Бихор и Корита, као и читаво Полимље и Метохија, које је Милисав Лутовац истраживао, наизглед су периферни, брдско-планински предели, али то су простори који се налазе сасвим близу историјског језгра српске државнотворне идеје“, казао је др Милош Лутовац. „Студије које се у овој књизи предају читаоцима објављене су засебно пре око пола века, а ово издање потврђује да је право научно дело оно које надживи свог аутора“, приметио је и нагласио да ће се читалац уверити да су дела која се објављују, упркос значајној временској дистанци, и даље актуелна, значајна и занимљива како за истраживаче, тако и за све оне који желе да осете и сазнају више о свом завичају или о родном крају својих предака. „Дела Милисава Лутовца постала су инспирација и незаобилазна основа за нова истраживања, узор и путоказ многим географима и економским географима нове генерације, истиче он и наставља да је, посебно у данашње време, потребно непрестано се враћати својим изворима и ослањати на стандарде које су поставили класици српске антропогеографске школе, међу којима вредно место припада Милисаву В. Лутовцу.
Др Јово Медојевић каже да временски оквир који се обрађује у едицији Корени обухвата период од праисторије до данашњих дана. „У питању је једна интердисциплинарна студија, књига у којој су приказани антропогеографија, географија, историја, етнологија, културна географија и ономастика. Ово издање, сагледавајући ауторе који су заступљени, обухвата средину 19. века, читав 20 век и улаз у 21. век. Своја истраживања започео сам од академика Милисава Лутовца, који је још 50-их и 60-их видео и регистровао оно што ми данас не можемо да видимо. Он описује села у којима је мерио цркве и црквине, где постоје видни остаци, гробља, изванредно је оловком цртао изглед крстова, старих гробова и записивао шта пише на њима“, истиче Медојевић.Он је похвалио и уредника Борисава Челиковића за изванредно урађену библиографију, која ће служити будућим истраживачима. „Захваљујући овој књизи сви будући истраживачи врло лако ће моћи да разумеју простор о којем је реч и како су размишљали аутори пре њих, и да се ослоне на истраживања угледних научника, академика и професора“, закључио је он.
06. Новембар 2024.
06. Новембар 2024.
27. Октобар 2024.
26. Октобар 2024.
25. Октобар 2024.
24. Октобар 2024.
Галерија