Велики атлас Србије, капитално, двојезично дело, представљен је на 67. Међународном сајму књига у Београду. Ова књига нуди више од 30 планова градова и 20 тематских поглавља, а посебни сегменти обрађују рељеф, климу, воде, животну средину, становништво, привреду и културно наслеђе Србије.

У атласу су приказани: више од 10 топографских карата, 50 тематских карата, стотине фотографија, као и детаљан поглед на геологију, подземне воде и занимљивости о Србији. На овакав атлас чекало се више деценија, а на њему је радио велики број аутора.

У Сали „Борислав Пекић“ присутнима су се обратили директор Службеног гласника Младен Шарчевић, Гордана Петровић Срзентић, уредница издања, дописни члан САНУ Слободан Марковић, те Велимир Шећеров, декан Географског факултета.

„Ово је једна вододелница онога што Службени гласник жели да ради у наредно време. То су велика капитална дела. Много тога недостаје, а ми ћемо вас изненађивати у наредним месецима и годинама делима која ћемо објављивати“, рекао је Шарчевић на почетку свог излагања и додао да је Србија добила свој пасош. „Ми, као национална издавачка кућа, од првог новембра припремамо нова капитална дела о српској баштини. Објавићемо серију дела која Србија нема, а требало би да их има“, навео је директор Службеног гласника.

Да је у питању један значајан подухват, својим речима потврђује и Слободан Марковић: „Мало делује чудно да смо радили само седам месеци, то можда на први поглед делује неозбиљно, али колеге на Географском факултету радиле су то дуже од 100 година. Одрастао сам у једном малом месту и кад није имао ко да ме чува бежао сам у мапе и правио своје мале атласе. Наше животне припреме довеле су до оваквог једног херојског подухвата, који је био осуђен на успех“, нагласио је академик.

„Овај атлас није само користан, он је и леп, можда сам субјективан, али заиста је прелеп. Још једном захваљујем господину Шарчевићу што смо имали част и задовољство да радимо на оваквом програму. Управо је изашла и књига о планини Ртањ, а то је саставни део овог атласа, као и све сличне књиге. Мислим да смо успели да остваримо сјајну сарадњу“, навео је Шећеров.

Гордана Петровић Срзентић је истакла да је привилегована што је уредник овако капиталног дела. „Оно што одликује овај пројекат јесте изузетан тим с којим сам имала прилику да радим. Да ни у једном тренутку није било ничег ванредног, то је заиста посебна ситуација. Верујем да ће Велики атлас Србије доћи до бројних читалаца“, изјавила је Гордана Петровић Срзентић.